Cechy prawidłowego snu

prawidłowy sen

Cechami prawidłowego snu są:

– Czas trwania snu to 5-8 godzin w zależności od wieku i aktywności (starsze osoby śpią krócej)

– Sen powinien zaczynać się i kończyć spontanicznie, wg naszego zegara biologicznego, z uwzględnieniem predyspozycji typu ”skowronek” (to osoby, które wcześnie się kładą spać ale i wcześnie wstają nawet już ok. godz. 5 rano) lub ”sowa” czyli tzw. ”nocne Marki” (osoby, który póżno zasypiają nawet po północy i wstają pożniej nawet ok. godz. 9-10). Ja należę do tej drugiej grupy (w końcu mam na imię Marek :-))

– Przebudzenie w nocy nie może trwać dłużej niż kilkanaście minut. Tylko taki przedział czasowy zapewni nam szybkie wejście w koleiny cykl snu. Cechą snu jest to że budzimy się średnio co 1,5 godziny, ale na ogół jest to nie pamiętane przez nasz mózg.

– Odpowiednia jakość snu charakteryzująca się 4-6-krotnym występowaniem w ciągu nocy dwóch faz snu: fazy wolnofalowej czyli tzw. fazy snu głębokiego oraz REM (z ang. szybki ruch gałki ocznej). Podczas tej ostatniej fazy snu gałki oczne szybko poruszają się, jakbyśmy pospiesznie oglądali jakąś scenę. To na tym etapie najczęściej pojawiają się marzenia senne a mózg wykazuje wyjątkową aktywność. Zdaniem specjalistów właśnie wtedy zachodzą w nim procesy regeneracyjne. Jeśli ta faza jest zakłócana, to człowiek nie dosypia a to prowadzi do spadku wydajności i oraz licznych schorzeń.

Faza REM trwa ok. 15-20 minut. Potem organizm i mózg odprężają się i zwalniają. Następuje wówczas faza snu głębokiego, może ona trwać 60-90 minut. Po fazie snu głębokiego znów powracamy do REM i tak cyklicznie, ok.. 4-6 razy w ciągu jednej nocy. Faza snu głębokiego staje się coraz krótsza i płytsza, podczas gdy fazy REM wydłużają się nad ranem.

Spokojne przespanie 3 pierwszych cykli snu (ok. 6 godzin) potrafi zaspokoić 90% naszego zapotrzebowania na sen.

Dobry dobry sen zapewni Ci mieszanka pewnych olejków.

Pozwoli Ci on uspokoić się, zrelaksować i szybko zasnąć a przez będziesz mieć lepszy sen.

Kliknij i sprawdż – jak natura działa na dobry sen