Grzybica paznokci

Cechy charakterystyczne grzybicy paznokci to: onycholiza (oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska), rogowacenie podpaznokciowe, żółte zabarwienie paznokci.

Zwyrodnienie i zmiany zabarwienia płytki paznokciowej powodują drożdżaki, pleśnie.

Objawami grzybicy są też: zgrubienia, przebarwienia, łamliwość paznokci, rozwarstwianie, częściowe wykruszanie, nadmierne rogowacenie i pobruzdowanie płytek paznokciowych.

Do grzybicy predysponują: ucisk mechaniczny, np. nieodpowiednie buty.

Grzybice najczęściej występują u osób z zaburzeniami odporności oraz z zaburzeniami hormonalnymi (niedoczynność tarczycy).

Diagnoza grzybicy to przede wszystkim badanie opiłków paznokci pod mikroskopem.

O tym, jak radzić sobie z grzybicami, w tym grzybicami paznokci przeczytasz tutaj – kliknij

 grzybica paznokcia

Najbardziej trzeba uważać chodząc na saunę czy basen. Tam najczęściej można nabawić się grzybicy. Ważne jest żeby po zakończeniu kąpieli dobrze wytrzeć do sucha stopy i przestrzeń między palcami.

Istnieją naturalne metody leczenia grzybicy paznokci. Jedną z nich jest zastosowanie azjatyckich ziół Bu Gu Zhi (Psoralea corylifolia).

Nasiona tej rośliny można stosować nie tylko w przypadku zmian grzybicznych paznokci, ale również w w leczeniu innych chorób paznokci, skóry i organów wewnętrznych.

Bu Gu Zhi można stosować zewnętrzne w postaci papki, ale też i wewnętrzne.

 Bu Gu Zhi Psora

Polecam również bardzo skuteczny w walce z grzybicą paznokci specjalny żel z olejkiem z drzewa herbacianego pod nazwą Proftin – tu go można zamówić