Jak działa alkohol na ludzki organizm ? Ile można wypić alkoholu?

O zgubnych skutkach alkoholizmu wiedzą w zasadzie wszyscy, nie mniej jednak coraz więcej osób i to już od najmłodszych lat sięga po alkohol. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że alkohol uzależnia.

W Polsce jest już zarejestrowanych ok. miliona alkoholików, a dalsze kilka milionów osób często sięga po alkohol i jest na ”dobrej drodze”, aby dołączyć do grona alkoholików.

Z racji rozmiarów i powszechności tej choroby, alkoholizm zalicza się do chorób społecznych i cywilizacyjnych.

 

Czy chcesz wiedzieć, jak działa alkohol na ludzki organizm ?

Wszystko zaczyna się tak niewinnie…..

Sięgamy po kieliszek wódki, szklankę piwa, lampkę wina, które zawierają alkohol. Tenże alkohol dociera wpierw do żołądka. Tu od razu ok. 20% alkoholu zostaje przyswojone przez nasz organizm. Dalej alkohol trafia do jelita cienkiego. Tu organizm przyswaja większą jego część. Następnie przenika do krwiobiegu, skąd rozchodzi się po całym ciele. W tym do mózgu i rdzenia kręgowego. Dlatego już po jednym drinku może kręcić się w głowie. Przede wszystkim alkohol wpływa na komórki nerwowe w mózgu. Zaburza komunikację między nimi – i tak spowalnia wszystkie zachodzące na tym poziomie procesy. Ponieważ komunikacja między komórkami jest podstawą m.in. myślenia, to zaburza emocje, zdolność oceny sytuacji, równowagę, pamięć; sposób, w jaki mówimy i powoduje, że  łatwo się złościmy. 

Ponadto alkohol atakuje przednie płaty czołowe mózgu. Więc pogarsza zdolność planowania, jasnego myślenia, podejmowania decyzji, panowania nad sobą. Człowiek zaczyna działać bezmyślnie. Co prowadzi do przemocy, braku empatii, braku zahamowań.

Kiedy alkohol dotrze do tzw. hipokampu w mózgu – części, która „przechowuje wspomnienia tracimy pamięć krótko i długotrwałą. 

Czy po tym wszystkim co przeczytałaś/-eś, nadal tak często będziesz sięgać po kolejnego drinka czy następne piwko ?

 

Daleki jestem za tym, żeby namawiać wszystkich do całkowitej abstynencji, trzeba jednak wiedzieć ile można wypić alkoholu.

Jeśli masz z tym problem polecam Ci jeden z najlepszych poradników w tej kwestii pt. ” Ile można wypić ” – kliknij i sprawdż !

 ile-mozna-wypic-poradnik

Lekarze, naukowcy, dietetycy uważają, że lampka czerwonego wina, szklanka piwa, odrobina wódki nie zagrażają zdrowiu ale w większej ilości działają toksycznie. Ja uważam, że alkohol czyni więcej złego, niż dobrego. I kiedy ktoś decyduje regularnie po niego sięgać, jak to mówi dla korzyści zdrowotnych, to mnie szlak trafia! Są naprawdę inne metody i sposoby na to, aby być zdrowym. Niektórzy twierdzą, że piją, aby się odstresować :-). Każdy argument, który potencjalnie przemawia za alkoholem, to wymówka, aby zacząć go pić.

Okazjonalnie owszem można wypić kieliszek wódki, lampkę wina, szklankę piwa…

A czy piwo jest zdrowe ? – zobacz: http://modne.zdrowe.eu/porady-zdrowe-odzywianie-zdrowe-produkty-spozywcze/czy-piwo-jest-zdrowe/

 piwo

 

 

Żródło: Biuletyn zdrowia