Jak zapobiegać kamicy nerek i dróg moczowych ?

Kamica nerkowa to schorzenie polegające na odkładaniu się złogów o różnym składzie chemicznym w nerkach. Złogi te mogą przemieszczać się przez moczowód do pęcherza moczowego. Może wówczas dojść do kolki nerkowej, która objawia się przede wszystkim bardzo silnym bólem. Kamica występuje u 5% ludzi, jednak 2 razy częściej u mężczyzn. Pojawia się zwłaszcza u osób, które spożywają małe ilości płynów i duże ilości białka. Przyczyn kamicy jest wiele i są one bardzo złożone. Na eliminację lub ograniczenie niektórych przyczyn powstawania kamicy układu moczowego mamy wpływ. Chodzi tu głównie o:

– eliminację zastoju moczu,

– zwiększenie spożywania płynów,

– eliminację zakażeń dróg moczowych,

– zwiększenie aktywności ruchowej.

W lecie kamica nerek i dróg moczowych występuje częściej, ponieważ tracimy dużą ilość płynów przez skórę, a mało wydalamy z moczem, co powoduje jego zagęszczenie. Kamica nerkowa sprzyja rozwojowi infekcji dróg moczowych, z drugiej strony zakażenia dróg moczowych sprzyjają kamicy.

Jak zapobiegać kamicy nerek i dróg moczowych ?

W zapobieganiu kamicy układu moczowego zaleca się dietę z niską zawartością produktów mięsnych, a także suplementowanie organizmu związkami magnezu. Stosuje się też często substancje zakwaszające mocz np. naturalną witaminę C. W kamicy szczawianowej pomocna bywa czasami dieta z ograniczeniem szpinaku czy rabarbaru. Trzeba też przy tej okazji obalić teorię, jakoby niskie spożycie wapnia w diecie wpłynie korzystnie na ograniczenie kamicy moczowej. Wg najnowszych badań naukowych jest dokładnie odwrotnie.

W profilaktyce kamicy moczowej z dużym skutkiem stosowane są zioła. To właśnie one mają działanie moczopędne i przeciwbakteryjne.

Zioła bogate w krzemionkę przeciwdziałają krystalizacji składników moczu, co ma również skuteczne przeciwdziałanie kamicy układu moczowego.

Polecam dwa takie zioła bogate w krzemionkę: ziele skrzypu polnego oraz ziele rdestu ptasiego.

Żródło: Zioła zdrowia