Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie krwi?

nic dla zdrowia

Są takie osoby, które uważają, że jak im nic nie dolega i czują się świetnie, to powinni jak najdalej omijać gabinety lekarskie. Co ciekawe z taką opinią stykam się coraz częściej wśród ludzi starszych. Mama mojej znajomej nie była u lekarza w rejonie od ponad 40 lat i nie można było nawet znależć jej karty pacjenta 🙂

Poszła do lekarza, bo coraz częściej bolała ją głowa i nie zawsze pomagały jej tabletki przeciwbólowe.

I cóż się okazało podczas kolejnych wizyt u lekarza ? Otóż, cierpi ona na nadciśnienie tętnicze krwi i to prawdopodobnie od dłuższego czasu. Miała szczęście, że nie doszło już do poważniejszych powikłań, typu udar mózgu czy zawał serca. Wiadomo jednak, że musi już do końca życia łykać tabletki obniżające ciśnienie.

Tak w przypadku mamy znajomej, jak i u wielu innych osób nadciśnienie przebiegało przez pewien czas bezobjawowo. Póżniej doszły wspomniane bóle głowy. Przy nadciśnieniu tętniczym mogą też występować inne objawy takie jak: szumy w uszach, kołatanie serca, mroczki przed oczami, duszności, intensywne pocenie, zmęczenie, lęki.

Dlaczego o tym piszę ?

Chodzi o to, aby nie podchodzić lekceważąco do swojego zdrowia i pomimo dobrego samopoczucia, raz na jakiś czas kontrolować stan zdrowia. Dotyczy to też pomiaru ciśnienia krwi. Okazuje się bowiem, że problem podwyższonego ciśnienia krwi obserwuje się obecnie u co czwartej dorosłej osoby. Coraz częściej problemy z nadciśnieniem zaczynają mieć ludzi młodzi, a nawet dzieci.

Według danych z USA, co roku umiera tam aż 700 tys. osób z powodu udaru mózgu, zawału serca, niewydolności nerek! Pierwotną przyczyną tych zgonów było właśnie podwyższone ciśnienie krwi.

Nie zapominajmy więc o przynajmniej okresowym pomiarze ciśnienia krwi.

 POMIAR CIŚNIENIA KRWI

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi ?

Aby pomiar ciśnienia był prawidłowy należy:

– na godzinę przed pomiarem nie palić tytoniu, i nie pić napojów zawierających kofeinę (chodzi tu głównie o kawę naturalną)

– na 20 minut przed pomiarem nie wykonywać czynności wymagających większego wysiłku fizycznego

– pomiaru dokonywać na odsłoniętym ramieniu, siedząc wygodnie

– najlepiej używać ciśnieniomierzy naramiennych, zwłaszcza u osób starszych, są bardziej dokładne niż nadgarstkowe.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi i przy jakich wartościach ciśnienia krwi mówimy o nadciśnieniu tętniczym ?

Optymalne ciśnienie krwi to 120/80 mm Hg. Za prawidłowe ciśnienie krwi uznaje się ciśnienie, które jest mniejsze niż 130/85 mm Hg. Nadciśnienie tętnicze, to ciśnienie krwi przekraczające wartość 140/90 mm Hg. Należy jednak pamiętać, że dopiero 3-krotny pomiar ciśnienia przekraczający 140/90 mm Hg jest punktem wyjścia do rozpoznania nadciśnienia tętniczego.

Poniżej przedstawiona jest klasyfikacja ciśnienia tętniczego wg Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

 tabela pomiaru ciśnienia krwi

Jeśli jeszcze nie posiadasz ciśnieniomierza, to koniecznie dokonaj jego zakupu.

Dla swojego i bliskich zdrowia, warto zamówić sprzęt dobrej marki.

Duży wybór różnych ciśnieniomierzy znajdziesz tutaj – kliknij i sprawdż

Wszystkim, którzy mają problemy z ciśnieniem krwi zdecydowanie polecam najnowszy poradnik z serii ”Poradnik dla Pacjenta” doktora Konrada Kokurewicza pt. ” Nadciśnienie tętnicze. Poradnik dla Pacjenta ” – kliknij

 nadcisnienie-tetnicze-poradnik-dla-pacjenta

W części teoretycznej jest wszystko, co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu.

W części praktycznej przedstawione są sposoby leczenia nadciśnienia (także niefarmakologicznie!) oraz dodatki: jadłospisy dla nadciśnieniowców, specjalnie przygotowane wspólnie z dietetykiem.

A Ci wszyscy, którzy prowadzą niezdrowy tryb życia powinni jak najszybciej to zmienić – zobacz: http://modanazdrowie.blogspot.com/2012/12/czy-leczenie-nadcisnienia-tetniczego.html