Jakie są przyczyny nadciśnienia tętniczego oraz jakie mogą być następstwa nadciśnienia?

Na ogół trudno jest ustalić pierwotną przyczynę nadciśnienia tętniczego. Mówimy wówczas o tzw. pierwotnym lub samoistnym nadciśnieniu tętniczym.

Tam gdzie udaje się ustalić przyczynę podwyższonego ciśnienia tętniczego mówimy o tzw. wtórnym nadciśnieniu tętniczym. Dotyczy to tylko ok. 5-10% chorych na nadciśnienie. Przyczynami wzrostu ciśnienia krwi u tych pacjentów mogą być np. choroby nerek czy nadczynność gruczołów nadnerczowych.

Powszechnie uważa się, że rozwój nadciśnienia uwarunkowany jest przez czynniki genetyczne, środowiskowe, ale również wiek i płeć mają wpływ na ciśnienie krwi.

Najważniejsze czynniki środowiskowe podwyższające ciśnienie krwi to: otyłość, nieumiejętność radzenie sobie ze stresem, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i mocnej kawy, niezdrowa dieta obfitująca w tłuszcze zwierzęce i z dużą zawartością soli.

 przyczyny środowiskowe nadciśnienia

Następstwa nadciśnienia tętniczego.

Na ogół nadciśnienie tętnicze nie daje żadnych objawów, jednak następstwa nadciśnienia, szczególnie nie leczonego, mogą być bardzo poważne. Chodzi to głównie o uszkodzenia ważnych narządów naszego ciała.

W wyniku nadmiernego ciśnienia tętniczego może dojść do:

– udaru lub niedokrwienia mózgu

– zawału serca

– niewydolności serca

– szybszego rozwoju miażdżycy w tętnicach

– uszkodzenia naczyń krwionośnych

– niewydolności nerek na skutek zwężenia naczyń krwionośnych

– pogorszenia wzroku na skutek zwężenia lub uszkodzenia naczyń krwionośnych wchodzących do siatkówki oka

Aby nie dopuścić do w/w następstw nadciśnienia należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich, przyjmując leki przeciwnadciśnieniowe, mierzyć codziennie ciśnienie krwi. Oprócz tego chory na nadciśnienie powinien przestrzegać zasad zdrowego trybu życia. Więcej informacji o tym, jak radzić sobie z nadciśnieniem krwi znajdziesz tutaj – kliknij