Objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz przyczyny ich występowania

wrzód dwunastnicy

 

Wrzody żołądka i dwunastnicy to wrzody trawienne. Mają one postać otwartych ran, czyli małych kraterowatych ubytków lub otwartej nadżerki w śluzówce żołądka lub dwunastnicy. Zwykle mają one ok. 20 mm średnicy. Z powodu tych wrzodów cierpi ok. 10 – 20 % populacji (wg różnych żródeł). Wrzód trawienny może się zdarzyć w każdym wieku. Najczęściej jednak wrzód dwunastnicy występuje w wieku 40-50 lat, a żołądka w wieku 50-60 lat.

Główne objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy to przede wszystkim: ból w górnej części brzucha, pieczenie w żołądku lub uczucie ssania, najczęściej występujące przy pustym żołądku. Ponadto mogą występować: mdłości, niestrawność, zwiększone wydalanie gazów, zgaga, wymioty. Te ostatnie mogą występować razem ze świeżą czerwoną lub w czarną krwią. O tym, że doszło do krwotoku w przewodzie pokarmowym świadczą krwawe, czarne, smoliste stolce. Na skutek ciężkiego krwotoku może dojść do nagłego spadku ciśnienia, serce zacznie bić szybciej, a skóra stanie się wilgotna. Jeśli dojdzie do perforacji ścianki żołądka lub dwunastnicy, o czym świadczy silny, ostry ból brzucha, powinniśmy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe. Jest to bowiem sytuacja zagrażająca życiu.

Do niedawna uważano, że przyczynami wrzodów są uwarunkowania genetyczne (np. zbyt cienka i delikatna warstwa śluzu pokrywająca żołądek i dwunastnicę) lub też nadmiar kwasów i innych substancji trawiennych. Choć nadal nie wyklucza się przedstawionych tu przyczyń powstawania wrzodów żołądka i dwunastnicy, to naukowcy coraz częściej podają występowanie bakterii Helicobacter pylori jako czynnika powodującego powstawanie tychże wrzodów.

Jak wykryć bakterie Helicobacter pylori, jak się ich pozbyć, a także jak leczyć i zapobiegać wrzodom oraz innym chorobom żołądka, dwunastnicy dowiesz się ze strony: https://zdrow.co.pl/jak-leczyc-oraz-zapobiegac-stanom-zapalnym-zoladka-i-dwunastnicy/

 

Polecam również książkę: ” Choroby żołądka i dwunastnicy ” – kliknij 

  choroby-zoladka-i-dwunastnicy-miroslaw-jarosz-jan-dzieniszewski

 

Bardzo duży zasób informacji na temat powstawania, objawów i metod leczenia wrzodów żołądka i dwunastnicy znależć można w niedrogim poradniku z darmową wysyłką pt. ” Choroba wrzodowa. Lekarz rodzinny ” – kliknij i prawdż