Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą przewlekłą, która może wpływać na wiele tkanek i organów, ale głównie atakuje stawy. Często dochodzi do zniszczenia chrząstki i w stawach. Jest dostępnych wiele sposobów leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Wykorzystuje się różne leki do zlikwidowania, zahamowania lub zatrzymania choroby.

Chociaż reumatoidalne zapalenia stawów dotyczy głównie stawów, problemy z udziałem innych organów ciała także występują. Reumatoidalne zapalenie stawów zwykle przejawia się zapaleniem stawów, które są napuchnięte, bolesne i sztywne.

Zazwyczaj jest to zapalenie stawów obu rąk, w szczególności stawów śródręczno-paliczkowych lub międzypaliczkowych bliższych. Objawy to: ból, obrzęk, ograniczenie ruchomości stawów (co może prowadzić też do zaników mięśni) a także sztywność poranna (przez godzinę lub więcej) czyli utrudnienie, ograniczenie poruszania po wstaniu z łóżka rano. Łagodne ruchy mogą zwolnić objawy we wczesnych stadiach choroby. Niekiedy powstają tez guzki reumatoidalne czyli niebolesne zgrubienia.

Choroba powoduje zmęczenie, brak apetytu, bezsilność, lęki, depresję, czasami nawet zerwania osłabionych ścięgien.

Nie warto czekać, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza, aby zrobić określone badania. Najprawdopodobniej lekarz skieruje nas na oznaczenie czynnika reumatoidalnego – RF, a także będzie chciał sprawdzić czy nie ma nadżerek lub osteoporozy. W tym celu skieruje nas na RTG.

Jeśli występuje sztywność poranna, to zanim zrobimy badania i zaczniemy leczenie stawów, można nieco ulżyć chorym stawom, np. stosując jad pszczeli przeciwreumatyczny – tu go można kupić

 Jad pszczeli

 

Jeżeli cierpisz na choroby reumatyczne i nie wiesz jak sobie z nimi poradzić, zajrzyj również do poradnika pt. ” Jak wyleczyć nieuleczalne choroby ” – kliknij

 jak wyleczyć nieuleczalne choroby