Życie seksualne kobiet w czasie ciąży

seks w ciąży

Jak powinno wyglądać życie seksualne kobiet w czasie ciąży, czy można uprawiać seks bez żadnego zagrożenia dla swojego potomstwa?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta: można, ale pod warunkiem, że nie ma do tego żadnych przeciwwskazań, potwierdzonych przez lekarza prowadzącego.

Są jednak sytuacje, w których lekarz prowadzący ciążę kategorycznie zabroni współżycia. Ma to miejsce najczęściej wtedy, kiedy u kobiety pojawiają się wcześniejsze skurcze oraz kiedy zaczyna rozwierać i skracać się szyjka macicy. Trzeba uważać, aby nie doszło do przedwczesnego porodu. Męskie nasienie może też powodować przyspieszanie rozwierania się szyjki macicy. Ginekolog zwykle także zakazuje współżycia w sytuacji, kiedy kobieta już kiedyś poroniła lub zaczęła plamić i krwawić w obecnej ciąży. Przeciwwskazaniem do współżycia bywa także ciąża mnoga, nieprawidłowe umiejscowienie łożyska,  przedwczesny poród w poprzedniej ciąży. W czasie ciąży zdarzają się także infekcje układu moczowo-płciowego i jeśli powtarzają się one często, to mogą być przeszkodą do współżycia. Należy wiedzieć także, że jeśli w czasie stosunku kobieta odczuje ból lub zacznie po nim plamić, powinna niezwłocznie skontaktować się ze swoim ginekologiem.

Wiem jednak, że są takie kobiety, które mimo braku przeciwwskazań unikają stosunków seksualnych ze swoim partnerem. Są również i tacy mężczyżni, którzy nie mają ochoty na seks ze swoją ciężarną partnerką. Zwykle jest to spowodowane obawą, że zbliżenie może zagrozić zdrowiu nienarodzonego dziecka, jak również partnerce.

Jeśli dochodzi już do stosunków seksualnych w czasie ciąży, to należy pamiętać o dobraniu właściwej pozycji. Na początku ciąży nie ma to większego znaczenia, natomiast w późniejszym czasie pozycja powinna zostać dobrana w taki sposób, aby nie uciskać brzucha.